پرش به محتوا

شیوه‌ی صحیح استفاده از خاکستر چوب در باغ

آیا داخل یا اطراف منزل خود هیزم می‌سوزانید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است پس احتمالاً با مقدار زیادی خاکستر سروکار دارید که بعد از خالی کردن آتشدان‌ها، اجاق‌های هیزمی و شومینه‌ها در سطل‌ها تلنبار شده‌اند.

نگذارید این منبع به هدر برود. با استفاده‌ی صحیح از این خاکسترها می‌توانید کیفیت خاک باغ خود را افزایش بدهید.

اگر در مورد نحوه‌ی استفاده از خاکسترها در باغ تردید دارید ما روش آن را به شما یاد خواهم‌داد. نکاتی وجود دارد که شما باید موقع استفاده از خاکستر در باغ خود از آن‌ها اجتناب کنید.

اگر وقت بگذارید و با مزایا و معایب استفاده از خاکستر چوب در خاک آشنا شوید هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید و هم خود را از سردرد نجات داده‌اید.

در ادامه اطلاعات لازم برای استفاده از خاکستر چوب در باغ ارائه می‌شود.

آنچه باید در مورد استفاده از خاکستر چوب در باغ بدانید

۱- خاکستر چوب منبع عظیمی از پتاسیم و آهک است

خاکستر چوب شیوه‌ای ارزان برای تامین هم‌زمان پتاسیم و آهک موردنیاز گیاه است. با این‌وجود باید موقع استفاده از خاکستر چوب در گیاهان احتیاط کنید. اگر در مورد این‌که قبلاً مردم چگونه صابون‌های خانگی می‌ساخته‌اند کندوکاو کرده باشید مطمئناً دریافته‌اید که آنها از خاکسترچوب برای این کار استفاده می‌کرده‌اند. این خاکسترها وقتی خیس می‌شوند نمک و قلیاب تولید می‌کنند.

بنابراین باید موقع استفاده از خاکستر چوب در گیاهان احتیاط کنید. شما می‌توانید مقدار کمی خاکستر چوب در پای گیاه بریزید یا آن را به کمپوست خود اضافه کنید. در این‌صورت مطمئن خواهید بود که هیچ‌وقت شاهد مقادیر زیادی خاکستر چوب در اطراف گیاه‌تان نخواهید بود. اگر خاکسترها خیس شوند اهمیتی ندارد چون مقادیر ناچیزی نمک و قلیاب به گیاه خواهد رسید.

اما مقادیر زیاد خاکستر موجب سوختن گیاه می‌شود. در مورد بعدی بیشتر به پوسش خاکستر چوب خواهیم پرداخت. تا اینجای کار این امر مسلم را در ذهن داشته باشید که خاکسترهای چوب در صورت استفاده‌ی صحیح منبع عالی از مواد مغذی برای محصولات به‌شمار می‌روند.

۲- خاکستر چوب برای کمپوست عالی است

توصیه می‌شود در صورت امکان خاکستر چوب را به توده‌ی کمپوست اضافه کنید. همان‌طور که در بخش قبل گفته شد خاکستر چوب بعد از خیس شدن قلیاب و نمک پس می‌دهد. مقادیر زیاد این ترکیبات سبب سوختن گیاه می‌شود. اما با کمپوست کردن خاکسترها شرایط مناسب را برای تخلیه‌ی این ترکیبات فراهم می‌کنید.

بنابراین زمانی‌که خاکستر به کمپوست اضافه می‌شود مقدار نمک و قلیاب ناچیز خواهد بود و خاکستر چوب اثر مثبتی بر گیاهان خواهد داشت.

اگر یک توده‌ی کمپوست دارید خاکسترهای سردشده را به آن بیفزایید. تجزیه‌ی آن‌ها زمانبر است اما در صورت مهیا بودن شرایط ترکیب موثری برای باغ خواهند بود.

۳- نوع چوب، به‌وجود آمدن خاکستر، مشکلات

ممکن است تصور کنید تمام خاکسترهای تولیدشده از چوب‌ها یکسان هستند. اما این‌طور نیست. درست همان‌طور که چوب‌های مختلف به‌صورت‌های متفاوتی می‌سوزند مواد مغذی حاصل از آن‌ها نیز ناهمسان است. بعضی از افراد نرم‌چوب‌ها نظیر کاج را می‌سوزانند. در حالی‌که دیگر افراد سخت‌چوب‌ها مثل بلوط را برای سوختن انتخاب می‌کنند. سخت‌چوب‌ها مواد مغذی بیشتری نسبت به نرم‌چوب‌ها تولید می‌کنند. این موضوع احتمالاً به زمان رشد هر نوع درخت ارتباط دارد. به‌طور کلی، رشد درختان سخت‌چوب کندتر از نرم‌چوب‌ها می‌باشد. بنابراین آن‌ها زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی می‌طلبند. درختان سخت‌چوب مواد مغذی را به شیوه‌ای متفاوت از درختان نرم‌چوب در طول گیاه جابه‌جا می‌کنند و همین امر می‌تواند بر حجم مواد مغذی حاصل از خاکسترهای درخت تاثیرگذار باشد.

اگر شما در نهایت به‌دنبال این هستید که به باغ‌تان کمک کنید بهتر است موقع تصمیم‌گیری درمورد اینکه چه نوع چوبی را در اطراف منزل‌تان بسوزانید تمام این جوانب را مدنظر قرار بدهید.

۴- خاکستر چوب گزینه‌ی خوبی برای مبارزه با آفات است

آیا در باغ‌تان مشکل آفت دارید؟ به‌جای اینکه به فروشگاه بروید و محلول بخرید بهتر است از خاکستر چوب کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که باید فقط مقدار کمی خاکستر چوب تازه استفاده کنید. اگر در باغ‌تان حلزون یا لیسه وجود دارد مقداری خاکستر چوب پای گیاه بپاشید.

همان‌طور که قبلاً گفته شد خاکسترهای چوب حاوی نمک هستند. حلزون‌ها و لیسه‌ها در جایی که نمک باشد دوام نمی‌آورند. بنابراین خاکسترهای چوب همان گزینه‌ای هستند که برای حل معضل آفات می‌توانید روی آن حساب کنید. اگر بعد از استفاده از خاکستر باران ببارد نمک رقیق می‌شود. در این حالت برای دور نگه‌داشتن آفت‌ها مقدار بیشتری خاکستر چوب به پای گیاه اضافه کنید.

۵- خاکستر چوب میزان pH خاک را اصلاح می‌کند

خاکسترهای چوب روشی طبیعی برای بالابردن سطح pH خاک و درنتیجه کاهش میزان اسیدیته‌ی خاک هستند. این حالت برای خیلی از گیاهان مطلوب است. اما قبل از افزودن مقادیر خیلی‌زیاد خاکستر چوب لازم است از شرایط رشد گیاهان خود اطلاع پیدا کنید. اگر در باغ خود گیاهان اسیددوست پرورش می‌دهید خاکستر چوب گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود.

در مواردی مثل تمشک آبی نباید از خاکستر چوب برای بهسازی خاک استفاده کنید. با آگاهی از نیازهای گیاه تشخیص خواهید داد چه جاهایی از خاکستر چوب استفاده کنید و چه جاهایی از آن اجتناب کنید.

زمان‌های مختلف استفاده از خاکستر چوب در باغ

حالا که فهمیدید قبل از استفاده از خاکستر چوب چه اطلاعاتی باید کسب کنید به این موضوع می‌پردازیم که چه زمانی برای استفاده از خاکستر چوب بهتر است. برای تعیین زمان استفاده از خاکستر چوب در باغ چند روش مختلف وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از خاکستر در اوقات سردتر سال است.

هرموقع اجاق هیزمی یا شومینه‌ی منزل‌تان را خالی می‌کنید مطمئن شوید که خاکسترها به‌اندازه‌ی کافی سرد شوند. بعد از اینکه خاکسترها کاملاً سرد شدند آنها را در باغ بریزید. برای حفظ توازن در استفاده از خاکسترها، آنها را با شن‌کش پخش کنید. شما با استفاده‌ی مستقیم از خاکسترهای چوب در سطح باغ در فصل زمستان شرایط را برای تجزیه‌ی آنها قبل از رشد مجدد گیاهان در محدوده‌های موردنظر فراهم می‌کنید. بدیهی است اگر شما در منطقه‌‌ای زندگی می‌کنید که اکثر اوقات زمستان سطح باغ‌تان پوشیده از برف است این روش به کارتان نمی‌آید.

روش دیگر استفاده از خاکستر چوب، ریختن آن در توده‌ی کمپوست است. وقتی کمپوست آماده‌ی مصرف شود استفاده از خاکسترهای چوب هم بی‌خطر است. این روش در هر آب‌وهوایی جواب می‌دهد و بازهم به امکان دسترسی شما به توده‌ی کمپوست در ماه‌های زمستان بستگی دارد. حتی اگر این شرایط برای‌تان مهیا نبود می‌توانید از خاکسترهای حاصل از آتش در ماه‌های گرم‌تر در کمپوست استفاده کنید. از سردشدن خاکسترها قبل از ریختن در توده‌ی کمپوست مطمئن شوید.

آخرین روش به‌کارگیری خاکستر چوب در باغ، استفاده از آن به‌صورت کود است. هر موقع خاک باغ را اصلاح می‌کنید یا به آن کود می‌دهید مقادیر مجاز خاکستر چوب را در پای گیاهان خود بپاشید تا هم مواد مغذی تامین و هم آفت‌ها دور شوند.

مطمئن شوید که محل نگه‌داری خاکسترهای چوب خشک و بی‌خطر باشد. در این‌صورت وقتی زمان کوددهی گیاهان یا اصلاح خاک باغ سر برسد خاکسترها هم آماده‌ی مصرف خواهند بود.

امیدواریم این نکات در درک بهتر باید و نبایدهای استفاده از خاکستر چوب در باغ به شما کمک کند. زمان‌های کاربرد یادشده را به‌عنوان راهنمای استفاده‌ی بی‌خطر از خاکستر چوب در باغ درنظر داشته باشید. اگر خاکسترها را به‌تدریج در باغ استفاده کنید خطری متوجه گیاهان نخواهد بود. با استفاده‌ی کم از این ماده می‌توانید فرآیند کاربرد را استمرار ببخشید درغیر این‌صورت منابع را هدر داده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *