پرش به محتوا

کود ارگانیک برای گل‌های آپارتمانی

بیشتر افراد اهمیت چندانی به کوددهی گل‌های آپارتمانی نمی‌دهند. این مسئله واقعاً تأسف‌بار است، زیرا برای داشتن گیاهانی سالم و زیبا، تأمین مواد مغذی گیاه ضرورت دارد. بر خلاف باغچه‌های داخل حیاط، جایی که طبیعت باران بر سرشان می‌باراند و گیاهان برای یافتن غذا به هر سو ریشه می‌دوانند، مواد مغذی گل‌های آپارتمانی شدیداً محدود به مقدار خاک داخل گلدان و مکمل‌هایی که در اختیارشان قرار می‌دهید، هستند.

کود را نیمه‌ی دوم خاک گلدان‌تان فرض کنید. وقتی خاک گلدان تازه باشد، گل‌های شما نیاز آنچنانی به کود نمی‌بینند. این مسئله غالباً در خصوص خاک‌های مدرن و غنی شده صدق می‌کند که معمولاً دارای ترکیبی از کود و دیگر مواد تقویتی هستند. ولی گیاه پس از دو ماه تمام مواد مغذی درون خاک را مصرف می‌کند، لذا برای رشد مستمر و سالم گیاهان، باید به خاک گلدان کود اضافه کنید.

به عنوان هشدار باید بگوییم همواره از برچسب دستور‌العمل روی کود پیروی کنید. گیاه با اضافه کردن مقدار زیادی کود به خاکش از بین می‌رود یا که روی برگ‌هایش علایمی از سوختگی بر جای می‌ماند. نگرانی‌های زیست‌محیطی در خصوص استفاده‌ی بیش از حد از کود نیز وجود دارد، به این خاطر که احتمال دارد اینگونه مواد به سفره‌های آب زیرزمینی راه پیدا کنند. معمولاً استفاده‌ی بیش از حد از کود نسبت به استفاده‌ی ناکافی از آن خطرناک‌تر است، با این حال تغذیه‌ی بیش از حد گیاه اشتباهی رایج است که اغلب دوست‌داران گل‌و‌گیاه آپارتمانی مرتکب آن می‌شوند.

انواع گوناگون کود

کود‌ها در انواع و اقسام مختلفی عرضه می‌شوند: مایع، پودری و رهش تدریجی. البته انواع مایع و رهش تدریجی دو گزینه‌ی بهتر برای استفاده در فضای خانه و آپارتمان هستند. به نظر استفاده از کود‌های پودری راحت باشند، اما باید بدانید که مواد مغذی را به‌خوبی در خاک توزیع نمی‌کنند.

  • کود مایع: کود‌های مایع را به آب آبیاری اضافه می‌کنند. بسته به نوع دستور‌العمل، ممکن است در هر بار آبیاری به گیاه یا یک در میان لازم باشد از این نوع کود استفاده کنید. اینکه به چه گیاهی دارید کود می‌دهید نیز بی‌تأثیر نیست، زیرا برخی از گل‌ها (بالاخص آنهایی که شکوفه‌هایشان سریع رشد می‌کنند) به دفعات کود‌دهی بیشتری نیاز دارند. مطالعه راجع به گیاهان را همواره در برنامه داشته باشید تا اطلاعاتی در مورد نیازهای کودی‌شان کسب کنید.

در واقع، کودهای بسیار متنوعی در بازار موجود است. مزیت استفاده از کودهای ارگانیک مایع این است که میزان ماده‌ی غذایی در آن مشخص است و اینگونه می‌توانید بر مقدار دقیقش کنترل داشته باشید. برای نمونه، به‌راحتی می‌‌توانید عمل کود‌دهی را هنگام خواب زمستانی گیاه در طول فصول زمستان متوقف کنید یا هنگام شروع رشدشان مقدار آن را افزایش دهید. عیبی هم که دارد این است که باید هر بار انجام عمل کود‌دهی را به‌خاطر داشته باشید.

  • کود دانه‌ای یا گرانول: این نوع کود شامل قرص‌های کود خالص است که می‌توانید آن را با دست با خاک گلدان مخلوط کنید. با اینکه معمولاً از این کود بیشتر در باغچه‌های بیرون از فضای داخلی خانه استفاده می‌کنند، با صرف اندکی دقت می‌توانید در گلدان‌ها نیز به‌کار ببرید. کود گرانول به محض آب دادن به گلدان یکباره تمام مواد مغذی خود را آزاد می‌سازند و برای همین به‌سختی می‌توان مقدار کودی را که هر بار به گیاه می‌رسد کنترل کرد. کود گرانول ارزان‌قیمت است، اما انتخاب مناسبی برای گل‌های آپارتمانی به شمار نمی‌آید.
  • کود با رهش تدریجی: این کودها سریعاً به یکی از محصولات مورد علاقه‌ی باغداران و کشاورزان حرفه‌ای، چه برای مصرف داخل فضای خانه و چه بیرون از خانه، بدل شد. کودهایی با رهش تدریجی، دارای لایه‌ای با زمان‌بندی انتشار هستند که خیلی آهسته مواد غذایی را درون خاک آزاد می‌سازد. روکش قرص‌ها ضخامت‌های متفاوتی دارد که با سرعت‌های گوناگونی حل می‌شود، لذا میزان واقعی انتشار کود با مرور زمان متفاوت خواهد بود. با یک بار استفاده از این نوع کود می‌توان حدود ۴ تا ۹ ماه نیازهای کودی گل‌ها را تأمین کنید. قیمت این نوع کود کمی بالاتر است، ولی چون مدت زیادی دوام می‌آورند معایب و مزایای آن در پایان با هم برابری می‌کند.

خرید کود ارگانیک برای گل‌های آپارتمانی

تمامی کودهای همه منظوره NPK حاوی مواد کلان‌مغذی، از قبیل ازت، فسفات و پتاس هستند که گل‌های آپارتمانی برای رشد به آنها نیاز دارد. هر کدام از این درشت‌مغذی‌ها دارای عملکرد ویژه‌ای است:

  • نیتروژن (ازت) برای رشد سالم شاخ‌و‌برگ،
  • فسفر (فسفات) برای رشد ریشه، و
  • پتاسیم (پتاس) برای رشد شکوفه‌های بزرگ‌تر و سالم‌تر.

کودهای مخصوص دارای نسبت‌های بهینه‌ای از این مواد مغذی برای هر نوع گیاه خاص هستند مانند NPK 8-8-8 یا NPK 8-15-12.

علاوه بر این مواد درشت‌مغذی، کودهایی مانند کود ارگانومینرال کومبی با کیفیت بیشتر محتوی مواد میکرو‌مغذی نظیر بور، منیزیم و منگنز هستند که رشد سالم‌تر گیاه را تسهیل می‌سازند. برچسب کود را مطالعه بفرمائید تا از محتویات آن مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *